انواع شیر فلکه و کاربردهای آن

انواع شیرفلکه و کاربردهای آن

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع شیر فلکه صنعتی و قیمت و کاربردهای آن هم چنین نحوه خرید آن آشنا کنیم. این مقاله درمورد شیرآلات و انواع مختلف شیرآلات خانگی و اتصالات موجود است. از شیرآلات به منظور مهار و کنترل جریان سیالات استفاده می­شود. انواع مختلفی از شیرآلات وجود دارد و هر کدام با توجه به نوع و کابرد مورد استفاده قرار می­گیرند.

شیر فلکه و کاربرد آن‌ها در لوله کشی صنعتی

یک نوع از شیرآلات شیر فلکه­ ی صنعتی است که به انواع شیرفلکه آلومینیومی، شیرفلکه پلیمری، شیرفلکه چدنی تقسیم بندی می­‌شوند. شیرفلکه‌های صنعتی را می‌توان به انواع شیرفلکه مکانیکی باتنظیم اتومات یا تنظیم دستی و برقی و مکانیکی تقسیم کرد.

کاربرد شیرفلکه این است که در سیستم لوله کشی به منظور توقف و کنترل جریان سیال از انواع شیرفلکه­‌ها استفاده می­‌شود. کنترل جریان، کنترل سرعت خنک شدن سیال در شبکه‌های خنک کننده و تنظیم دما، تغییر مسیر جریان از خطی به خط دیگر، محدود کردن جریان برای بالانس سیستم، جلوگیری از جریان معکوس از کاربردهای شیرفلکه­‌های صنعتی است. هنگامی که قصد خرید و انتخاب شیر فلکه‌های یک شبکه­‌ی لوله کشی صنعتی را دارید باید بدانید که قصد دارید به صورت کوتاه مدت یا بلندمدت از شیرفلکه استفاده کنید و با در نظر گرفتن کاربرد و نیازتان شیرآلات و شیرفلکه مناسب را انتخاب کنید. عواملی که در انتخاب شیرفلکه و شیرآلات مناسب تأثیر می­گذارند، عبارتند از:هزینه­‌ی نگهداری از سیستم، بودجه­‌ی مورد نیاز، نوع سیال جاری در شبکه، اندازه‌­ی خط لوله کشی. پرکاربردترین شیر فلکه­‌ها در لوله کشی صنعتی عبارتند از:

شیر فلکه توپی‎ ‎

 • شیر فلکه توپی (Ball Valve)

از رایج­ترین و پرکاربردترین انواع شیرفلکه، شیرفلکه توپی است که از این نوع شیرفلکه برای کنترل جریان مایعات در سیستم لوله کشی صنعتی استفاده می­‌شود. شیرفلکه­‌ی یک کره‌­ی توخالی دارد که در دیواره­‌ی آن حفره‌ه­ای دایره­ای قرار گرفته است. هنگامی که شیرفلکه در موقعیت باز قرار دارد، حفره در راستای لوله قرار گرفته و جلوی عبور مایع را می­گیرد. وقتی شیرفلکه در موقعیت بسته قرار می­گیرد، کره 90 درجه می­چرخد و جریان قطع می‌شود، برای این نوع از لوله ها بهتر است که قیمت نوار تفلون سیتکو را استعلام کرده و اقدام به خرید نمایید.

 • شیر فلکه کشویی (Gate Valve)

شیر فلکه­‌ی کشویی حاوی کشویی است که وقتی جریان کاهش پیدا می­‌کند، جریان را قطع می­‌کند. این نوع از شیرفلکه برای دو حالت باز و بسته مناسب است و  کشویی دارد که هنگام پایین آمدن جریان را قطع می‌کند. شیر فلکه کشویی برای دو حالت باز و بسته مناسب است و معمولاً وقتی فرکانس کارکرد پایین است مورد استفاده قرار می­گیرد.

 • شیر فلکه یکطرفه‎ ‎شیر فلکه یکطرفه (Check Valve)

در لوله کشی صنعتی از شیرفلکه­‌های یکطرفه به منظور ممانعت از وقوع حادثه استفاده می­‌شود، چون این نوع شیرفلکه اجازه­‌ی بازگشت را به سیالات نمی‌­دهد و مانع ایجاد جریان معکوس می­‌شود. وقتی که سیال رو به جلو در جریان است، شیرفلکه باز است، اما با تغییر جهت جریان شیرفکه به صورت یکطرفه بسته می­‌شود.

 • شیرفلکه پروانه ایشیر فلکه پروانه‌ای (Butterfly Valve)

برخلاف برخی از شیر فلکه­‌های دیگر، شیرفلکه پروانه­‌ای برای کنترل جریان بدون توقف کامل آن مورد استفاده قرار می­‌گیرد. در این نوع شیرفلکه یک دیسک می­تواند در جهت عقربه­‌های ساعت یا خلاف آن دوران پیدا کند تا جریان افزایش و کاهش پیدا کند. باتوجه به جریان مورد نظر، دیسک می‌تواند عمود بر جریان، موازی آن یا بین این دو حالت قرار بگیرد. لازم به ذکر است که این نوع از شیرفلکه­‌ها یعنی شیرفلکه پروانه‌ای ارزانتر و پرکاربردتر از انواع دیگر شیرفلکه است .

استفاده از این نوع شیر برای موتورخانه­‌های ساختمانی و صنعتی پیشنهاد می­‌شود. در موتورخانه چون جریان آب با دمای زیاد است از این نوع شیرفلکه استفاده می­‌شود. البته، این نوع شیرفلکه نسبت به شیرفلکه کشویی فضای کمتری را می­‌گیرد و همانطور که گفتیم هزینه­ کمتری نیز دارد.

 • شیر فلکه دیافراگمی (Diaphragm Valve)

شیرفلکه‌­ی دیافگرامی یک دیافگرام دارد که با بالا و پایین رفتن جریان را کنترل و تنظیم می­‌کند. کابرد این نوع شیرفلکه این است که از آن در لوله کشی صنعتی برای عبور سیالات حاوی ذرات جامد استفاده می­‌شود. این شیرفلکه هزینه­‌ی بیشتر دارد ولی در ازای قیمت بالا، در کنترل جریان دقت بیشتری دارد.

 • شیرفلکه‌های کروی( GLOBE VALVES)

همانطور که از اسمش پیداست، این نوع شیرفلکه کروی شکل است. از شیرفلکه کروی می­توان به منظور کنترل کردن و تنظیم جریان سیالات استفاده کرد. در شیرفلکه­‌ی کروی، زاویه­ای 90درجه بین ورودی و خروجی شیرفلکه وجود دارد. شیرفلکه­ی کروی افت فشارکمتری ایجاد می‌­کند. این نوع از شیرفلکه­‌ها وقت کمتری برای نصب احتیاج دارند. همچنین، شیرهای کروی کمتر دچار فرسودگی می­شوند و افت فشار در این نوع شیرها بیشتر است.

 • شیرهای سوزنی(Needle Valves)

شیرهای سوزنی شبیه به شیرهای کروی هستند. کنترل جریان سال در لوله­‌های باریک از طریق این شیرهای سوزنی امکان پذیر است. دیسک شیرهای سوزنی از میله­‌ی نازک مخروطی شکلی تشکیل شده که از داخل سوراخ مدور صفحه عبور کرده و  باعث محدود شدن جریان حرکت سیال می­‌شوند. انواع شیرهای سوزنی عبارتند از: شیرهای سوزنی  نرمال يا استاندارد- شیرهای سوزنی رینگ پره‌ای- شیرهای سوزنی با سیلندر سوراخ دار.

 • شیر سه راهه دستی(Cross Globe Valves)

شیر سه راهه دستی می­‌تواند دو راه را به هم مرتبط کند. کاربرد این نوع شیرها٬ کنترل درجه حرارت سیال است.

شیرشلنگی

 • شیرشلنگی( Hose Valve )

یکی از انواع شیرفلکه است که برای آبیاری فضای سبز استفاده می­‌شود.

اگر آشپزخانه کوچکی دارید، بنابراین زیبایی آشپزخانه بیشتر به چشم می آید. هنگام انتخاب شیرآلات خانگی باید توجه کنید که با سایر لوازم جانبی سینک ظرفشویی مانند درپوش سوراخ سینک، جا مایعی و… مطابقت و همخوانی داشته باشد. مثلاً اگر شیرآب روکش کرومی براق دارد، بقیه‌ی وسایل اگر روکش مات نیکل دارند باید جایگزین شوند. چون در زیبایی خانه و آشپزخانه تأثیر می­گذارد. خرید شیرآلات آشپزخانه مناسب بستگی زیادی به لوله کشی موجود دارد. شیر آب آشپزخانه باید بسیار کاربردی، بادوام، کارآمد، راحت و شیک باشد.

معمولاً تا زمانی که شیرآشپزخانه خراب نشود، شیرآلات دیگری نمی‌خریم. افرادی که وظیفه‌ی طراحی ودیزاین منزل را برعهده دارند می­‌گویند که انواع مختلف شیرهای آب را انواع مدل آشپزخانه گرفته تا شیرآلات حمام و دستشویی تعویض و نصب کردند و توصیه می­‌کنند که شیرهای توپی پلاستیکی چون نشت می­‌کنند بهتر است که کمتر از آنها استفاده شود و مارک‌های شیرآلات غیرقابل اعتمادی که رایج و مشهور نیستند.

شیرآلات خانگی در انواع مختلف تولید می­شود. هریک از شیرآلات طرح منحصر به فردی دارند. انواع شیر فلکه و کاربردهای آن در وهله‌­ی اول ممکن است تصور کنید که تنها وظیفه­‌ی این شیرآلات خانگی تأمین و  توزیع آب سرد و گرم برای شستشو و غیره است. اما اینطور نیست. امروزه شیرآلات نقش مهمی در زیبایی و دیزاین منزل و آشپزخانه­‌تان دارند. انواع مختلفی از شیرآلات خانگی در بازار موجود است و تنوع در شیرآلات ممکن است باعث شود در انتخاب دچار شک و تردید شوید. در این مقاله اطلاعاتی درباره­ی شیرآلات به شما ارائه می­‌دهیم.

 • شیرهای دیسکی

شیرهای دیسکی از انواع شیرآلات خانگی مدرن است. اهرمی روی بدنه‌­ی استوانه‌ای شکل و پهن این نوع شیرها قرار گرفته است. ترکیب شیرو آب و سرد با استفاده از کارتریج تعادلی که درون شیر قرار دارد، از کاربردهای این نوع از شیرآلات است. فشار آب به خوبی کنترل می­‌شود و کیفیت بسیار بالایی نیز دارند.

شیرهای فشاری

 • شیرهای فشاری

انواع شیر فلکه و کاربردهای آن در قدیم بیشتر استفاده می­‌شدند. این نوع شیرآلات واشر دارند و ارزان قیمت نیز هستند. برای قطع و وصل کردن جریان آب در این شیرآلات باید فشار بیشتری اِعمال کنید. همچنین، شیرآلات فشاری دارای دو اهرم هستند که آب سرد و گرم را با هم ترکیب می­‌کنند. امروزه بجای استفاده از این نوع شیرآلات از شیرهای مدرن استفاده می­‌کنند.

 • شیرهای کارتریجی

شیرآلات کارتریجی شبیه شیرآلات فشاری هستند و دو اهرم دارند. فقط شیرهای کارتریجی واشر ندارند. شیرآلات کارتریجی و فشاری باهم تفاوت نیز دارند. باچرخاندن اهرم در شیرالات کارتریجی می­‌توان جریان آب را قطع و وصل کرد.

شیرهای لمسی

 • شیرهای لمسی

شیرهای آب لمسی نوعی سنسور حرکتی دارد که شما می­‌توانید دست خود را روی سنسور حرکت دهید تا آب از شیر خارج شود. شما می­‌توانید شیرآلات لمسی را برای حمام و آشپزخانه استفاده کنید. این شیرآلات علاوه بر ظهار زیبایی که دارند به تنظیم بهتر دمای آب نیز کمک می­‌کنند.

نکته آخر

هنگام انتخاب انواع شیر فلکه و کاربردهای آن، به درجه حرارت و فشار، حجم و اندازه­‌ی شیر، نقشه­‌ی لوله کشی، مواد به کار رفته و سازنده­ی شیر دقت کنید. هر کدام از ما متفاوت هستیم و همین تفاوت­ها باعث می‌­شود که سلیقه­‌های متفاوتی داشته باشیم و بخواهیم منزل­مان را طبق سلیقه­‌ی خودمان طراحی و دیزاین کنیم. و یکی از مهمترین کارهایی که می­توانیم برای قشنگتر شدن منزل­مان انجام دهیم انتخاب انواع شیرآلات مدرن و زیبا است. اگر شیرآلات قشنگتر و کاربردی­تری را انتخاب کنید و در طراحی آشپزخانه و حمام  به کار ببرید منزل قشنگتری خواهید داشت. بنابراین، هنگام خرید انواع شیرآلات خانگی دقت لازم را داشته باشید. در این خصوص در مورد انواع شیرآلات صنعتی و کاربردهای آن ها در مقاله ای مطلبی را آورده ایم که می توانید در مورد آن اطلاعات کسب نمایید.

در انتخاب شیرفلکه‌­های مناسب دقت کنید چون انتخاب شیرفلکه اهمیت زیادی دارد. شیرفلکه‌ها اهمیت زیادی دارند چون وظیفه­‌ی کنترل جریان را در سیستم لوله کشی برعهده دارند. اگر قصد خرید شیرفلکه را دارید این مقاله کمک زیادی به شما می­کند.

البته قیمت شیرآلات هم از نکات مهمی است که باید هنگام خرید در نظر بگیرید. انواع شیرآلات مدرن و لوکس، ارزان قیمت و قدیمی در بازار موجود هستند. ولی بهتر است که کیفیت را فدای قیمت نکنید و اول از همه به جای قیمت شیرآلات به کیفیت آنها توجه کنید.

شیر گازی

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما