شیر آلات برنجی چیست و کاربرد آن‌ها


برای بسیاری از افراد که استعلام قیمت بوشن را می کنند و قصد خرید آن را دارند، جالب توجه است که این نوع محصول نیز برنجی است اما برای آن دسته از افراد که  قصد ساخت و ساز مسکن یا تاسیات و مجتمع‌ها را دارند یا حتی افرادی که به تازگی به مکانی جدید نقل مکان کرده اند، به طور کلی با انواع شیر آلات سر و کار داشته اند، مجبور به خرید یا تعویض قطعات و یا حتی تعمیر آن ها شده اند، از همین جهت بر آن شدیم تا در این مقاله با مختصری با انواع آن ها آشنا شویم کاربرد آن‌ها را بدانیم و در ابتدا با این مفهوم که شیر آلات برنجی چیست؟

همانطور که می دانید قیمت شیر آلات تحت تاثیر عوامل گوناگونی از جمله برند این تجهیزات و اینکه تولید داخل یا خارج هستند تغییر می کند. این دست از شیر آلات از آلیاژ فاقد سرب ساخته می شود و به همین دلیل کیفیت بالایی نسبت به انواع مشابه دارد. نکته قابل توجه این است که این سبک از تجهیزات صنعتی علاوه بر کیفیت بالایی که دارند از لحاظ ظاهری هم بسیار زیبا و چشم نواز هستند.

شیرهای برنجی قابلیت انعطاف بسیار خوبی دارند و با دکوراسیون داخلی به خوبی تطبیق پیدا می کنند به همین دلیل در رده تجهیزات ساختمانی بسیار پرطرفدار هستند، البته تنها مشکلی که وجود دارد این است که قیمت این نوع اجناس هم ناگزیر تحت تاثیر نوسانات ارز متغیر است و نرخ ثابتی ندارد.

خرید عمده شیر برنجی

همان گونه که حتما مشاهده کرده اید از آلیاژ برنجی به دلیل ضریب اطمینان و امنیت بالا، در طراحی و تولید شیرهای گاز استفاده می شود. به طور کلی در تمام صنایعی که در ارتباط با اتصالات هیدرولیک باشد کاربرد اتصالات و شیر آلات برنجی اهمیت می یابد. در تولید این آلیاژ از عناصر مس و روی و یک سری آلیاژهای دیگر به میزان کمتر استفاده می شود بنابراین بسیار اهمیت دارد که درصد مشخص و صحیحی برای تولید به کار رفته باشد تا محصولات تولید شده برای طراحی شیر های گازی ضمانت شده باشند.

مزیت های شیر آلات برنجی چیست؟

یکی از دلایلی که باعث تمایز این جنس از آلیاژها از انواع دیگر شده، مقاومت فیزیکی بسیار مناسب آن است که باعث می شود در لوله کشی های هتلها و بیمارستانها و سیستم های پزشکی و پنوماتیک کارایی بسیار خوبی داشته باشد. جالب است بدانید که شیر آلات برنجی به راحتی زنگ نمی زند و در برابر خوردگی مقاوم است.هم چنین در خصوص انواع شیر آلات صنعتی نیز معرفی مختصری خواهیم داشت.

شیر آلات برنجی و تجهیزات ساختمانی                                          شیر آلات برنجی

یکی از مزیت های دیگر مطابقت شیر آلات برنجی با الزامات بهداشتی است که موجب می شود به سادگی در سیستم لوله کشی بنا قابل نصب باشد. علاوه بر این به دلیل ظاهر زیبایی که دارد و همچنین دوام و ماندگاری بالا گزینه بهتری نسبت به سایر شیرآلات محسوب می شود. اتصال شیر آلات برنجی درسیستم لوله کشی ساختمان به صورت اتصالات دنده ای می باشد.

یکی از پر مصرف ترین ابزارها در موتورخانه ها برای قطع و وصل کردن جریان آب و تنظیم ورود و خروج و….شیرآلات ساختمانی و صنعتی هستند. این نوع تجهیزات با توجه به کاربرد و نوع اتصال و جنسی که دارند به انواع متفاوتی تقسیم می شود. نکته قابل توجه این است که با کاربرد درست و به جا از شیر آلات مناسب می توان عمر سیستم موتورخانه و پایپینگ را بالا برد همانطور که استفاده نابجا میتواند باعث کاهش بهره وری باشد.

شیر آلات برنجی این روزها کاربرد گسترده ای در صنعت دارد و از پرمصرف ترین قطعات در سیستم موتورخانه ای است. این شیر آلات به صورت رزوه ای اتصال پیدا می کند. استاندارد دنده ای در مورد شیر آلات برنجی به صورت NPT معرفی می شود.

کاربردهای اصلی شیر آلات برنجی چیست؟

شیر آلات برنجی دارای کاربردهای بسیاری می باشند، باید توجه داشته باشیم که با توجه به انواع زیاد این شیرها باید توج داشته باشیم که هر کدام در کجا قابل استفاده است، برای مثال شیرهای سوزنی برنجی برای قطع و وصل جریان به کار می روند و برخی موارد دیگر از این نوع شیرها هستند که یک طرفه هستند. از آنجایی که جنس برنج به کار برده شده در آن ها با کیفیت است، توجه به این نکته که قیمت پایین برای این نوع شیرآلات احتمالا دلیلی برای بی کیفیت بودن آن است.

شیرهای سوزنی برنجی

این نوع از شیر آلات در جاهایی که نیاز به قطع و وصل کردن جریان باشد به صورت شیر فلکه های کشویی و در مواقعی که نیاز به جریان مداوم (حالت شیر نیمه باز) باشد از شیر فلکه های سوزنی استفاده می شود. بنابراین عملکرد اصلی آن برای تنظیم جریان است.

شیر فلکه برنجی کشویی

از این نوع شیرها هم برای قطع و وصل کردن جریان ورودی استفاده می شود و به شیرآلات ON/OFF معروف هستند و معمولا سایز آنها بین 2/1 و 3 اینچ می باشد.

شیرگاز برنجی

یکی دیگر از انواع شیر آلات قطع و وصل، شیرگاز برنجی است که می تواند برای سیال گاز یا آب استفاده شود. نوع شیر آلات گازی از آب بندی بالایی برخوردار هستند. این نوع شیر گازی استاندارد که با قیمت مناسب در فروشگاه صادقی عرضه می شود و می توان در کاربردهای مختلفی استفاده نمود از هر نظر کیفیت و قیمت بسیار مناسب بوده و با بهره گیری از آن می توانید در تمام ساختارهای لازم لوله کشی بکار ببرید.

شیر برنجی یک طرفه

گاهی مواقع سیال به صورت عکس حالت اصلی خود حرکت می کند و در این حالت احتمال آسیب به تجهیزات دیگر وجود دارد. در این شرایط برای پیشگیری از بازگشت جریان سیال از شیر آلات برنجی یک طرفه استفاده می شود که تنها اجازه عبور سیال را در یک جهت ورودی می دهد.

صافی برنجی

برای فیلتر کردن سیال از ذرات معلق و اضافی استفاده می شود. با کمک این صافی عملیات تصفیه سیال پیش از ورود به بخش هایی که به ذرات معلق حساس است انجام می شود.

شیر آلات برنجی قابل نصب در خطوط دنده ای و خطوط گالوانیزه می باشد و به کمک سر دنده جوشی به خطوط جوشی اتصال پیدا می کند. برای نصب کردن شیرآلات برنجی از مهره ماسوره گالوانیزه کمک گرفته می شود. مهره گالوانیزه در سهولت نصب و راه اندازی و همین طور در هنگام باز کردن شیر آلات برنجی برای تعمیر و نگهداری نقش مهمی دارد.

شیر آلات برنجی                                           شیر آلات برنجی

شیر آلات دروازه ای Gate valve

اینگونه از شیرها از انواع رایج شیر آلاتی هستند که در لوله کشی به کار می روند. در واقع جریان آب در این شیر آلات با بالا یا پایین آوردن دروازه ای به کمک دستگیره یا دسته قابل کنترل است. البته شیرهای دروازه ای را نباید برای کنترل و تغییر حجم جریان ورودی به کار برد. استفاده برای تنظیم میزان جریان آب می تواند باعث تخریب این نوع شیرآلات شود و قطعات داخلی فلزی دچار خوردگی می شود.

همانطور که به نظر می رسد در حالت طبیعی باید شیر دروازه ای در یکی از دو حالت باز یا بسته قرار بگیرد و باید در بخش هایی از لوله کشی تعبیه شود که تنها جریان در مواقعی به طور موقتی، باید قطع شود.

شیر کروی Globe valve

این گونه از شیرهای صنعتی به صورت یک دیسک مخروط ناقص یا نیم کره طراحی شده که کنترل جریان سیال را انجام می دهد. این گونه شیر آلات برنجی در مسیرهای کنترل دبی جریان نصب می شود. علاوه بر این برای قطع و وصل کردن سیال کاربرد دارد. با توجه به اینکه این شیرآلات مخروطی هستند، تماس نقطه  نشیمنگاه بیشتر خواهد بود و آب بندی به طور کامل انجام می شود.

یکی از مزایای دیگر شیر کروی این است که به دلیل طراحی خاص، امکان تعمیر و نگهداری روی خط بدون خارج کردن شیر از سیستم امکان پذیر است.

شیر پروانه ای Butterfly valve

این نوع از شیر آلات برنجی شامل یک شیر دوار چرخشی هستند که امکان تنظیم، توقف و راه اندازی جریان را فراهم می کنند. شیر پروانه ای یکی از مدل هایی از شیر است که به سرعت قابلیت باز و بسته شدن دارد. قابلیت چرخش 90 درجه از دسته، دریچه را به طور کامل باز می کند.

این سیستم مصرف انرژی را کاهش می دهد اما از طرف دیگر سرعت عملیات کمتر می شود.

شیر کاهش فشار pressure reducing valve

شیر فشارشکن همانطور که از نامش بر می آید فشار سیال ورودی را کم و زیاد می کند و در ضمن برای تثبیت فشار در خروجی شیر کمک گرفته می شود و در نهایت فشار سیال خروجی از میزان ورودی کمتر خواهد شد. بنابراین شیرهای فشار شکن به طور ویژه با هدف کاهش فشار آب ورودی به سیستم لوله کشی طراحی شده است.

به طور طبیعی فشار آب خروجی از مخازن خیلی زیاد است و برای ورود به سیستم لوله کشی مصارف خانگی مناسب نیست.

شیر آلات برنجی                                                                     شیر آلات برنجی

شیرهای فشار شکن

شیرهای فشار شکن در دو مدل پایلوت دار و مکانیکی کاربرد دارد. با تنظیم میزان فشار بر پیلوت شیرهای فشار شکن، میزان فشار خروجی به طور خودکار کاهش می یابد و در  نتیجه تغییرات دبی و فشار ورودی های شیر، تغییری در فشار شیر خروجی نخواهد داشت و این فشار ثابت می ماند.

همانطور که از انواع و کاربرد شیر برنجی متوجه شدید شیرآلات برنجی پرمصرف ترین نوع از تجهیزات صنعتی کاربردی در موتورخانه ها هستند که اتصالات آنها اغلب به صورت دنده ای و به شکل تو پیچ رزوه ای ساخته می شود. با کاربرد صحیح این نوع از شیر آلات عمر سیستم پایپینگ و موتورخانه بالا خواهد رفت.

شیر های کاهش فشار برای کم کردن فشار کلی آب در یک برنامه لوله کشی تا حد مورد نظر استفاده می شود و معمولا دارای دیافراگم و چشمه ای است که متناسب با فشار منبع آب تا حد مشخصی قابل تنظیم است.

شیر آلات کاهش فشار برای باز یا بسته کردن جریان به کار نمی رود بلکه فشار کلی آب را تا حدی کاهش می دهد که خانه هایی که دارای آب پر فشار شهری هستند و احتمال دارد به سیستم لوله کشی خانگی آسیبی برسد، تنظیم شود.

بررسی شیر گازی برنجی از نظر کیفیت

شیرهای گازی برنجی از پرمصرف ترین انواع شیرآلات می باشد، این نوع از شیر آلات به دلیل کاربرد بسیار زیادی که دارند و با توجه به جنس عالی آن ها در انواع استفاده مختلف مانند ساختمان های تجاری و منازل مسکونی و تاسیسات استفاده می شود، با استفاده از این شیر گازی می توانیم، نیاز خود را در خصوص هر گونه شیر آب و گاز برطرف نماییم.

مزایای شیرهای فشار شکن

طراحی ساده و هزینه تولید پایین

قابلیت نگهداری ساده

کاهش نشتی و هدر رفت

به نیروی خارجی برای بارگذاری شیر نیاز نیست

در این نوع شیرها منبع اصطکاک بالا و نشتی خارجی و بسته بندی ساقه حذف می شود

شیر اطمینان Safety Valve

شیر آلات برنجی اطمینان سیال را تحت فشار از یک مسیر جانبی عبور داده و فشار موجود در سیستم را خارج می کنند. این سبک شیر آلات طوری طراحی می شود که در فشاری از پیش تعیین شده وارد عمل شده و تجهیزات سیستم و مخزنهای تحت فشار را در برابر فشار بیش از حد مجاز حفاظت می کند.

شیر آلات برنجی در ساختمان                                      شیر آلات برنجی

شیر چک

شیر چک برای برقرار شدن جریان آب تنها در یک جهت به کار می رود و از جریان آب در جهت مخالف جلوگیری می کند.

شیر آلات دریچه ای

شیرهای دریچه ای از ایمن ترین شیر آلات مورد استفاده هستند که به طور معمول برای بستن جریان آب اصلی و بستن خط شاخه کاربرد دارد. این شیرها باید کاملا باز باشد تا جریان برقرار باشد و یا کاملا بسته باشد تا جریان آب متوقف شود. از نظر سیستم داخلی هم این شیرها یک توپک با سوراخی در میانش دارند که با یک دستگیره خارجی از نوع اهرمی کنترل می شود.

شیر آلات برنجی                               شیر آلات برنجی

شیر گلوب

این مدل از شیرها برای تنظیم شتاب جریان آب در سیستم های لوله کشی کاربرد دارد. دسته روی شیر در این نوع معمولا به صورت دستگیره پیچشی است و برای شیرهای نرم افزاری و شیرهای روباز مورد استفاده قرار می گیرد.

شیر پروانه ای: این نوع از شیر آلات برنجی دارای دستگیره اهرمی شکلی است که شیر با آن باز و بسته می شود. در این طرح از دیسک فلزی برای کنترل آب استفاده می شود که برای تنظیم جریان آب می چرخد.

همچنین یکی دیگر از انواع شیر آلات که بسیار کاربرد ویژه ای در انواع صنایع یافته است و می توان جزیی جدایی ناپذیر از صنعت دانست، می توان به شیر پیسوار اشاره کرد که آن هم در مجموعه ما با بهترین قیمت به فروش می رسد و بسیاری از مشتریان از خریدشان راضی هستند. برای کسب اطلاعات مختلف از جنس و کیفیت و نحوه عرضه عمده یا خرده و قیمت شیر پیسوار با ما در ارتباط باشید.

کاربردهای متفاوت شیر آلات برنجی

همانطور که مشخص شد شیر آلات برنجی در صنعت و مصارف خانگی اهمیت زیادی دارند. این شیر آلات در سیستم های آب گرم و سرد در تجهیزات خانگی و همچنین برای سیستم های گاز فشرده یا طبیعی در مصارف صنعتی کاربرد دارد. نصب شیر آلات برنجی در صنعت بخصوص در جاهایی که سرعت بالای باز و بسته شدن مد نظر است کارایی زیادی دارد.

بنابراین کاربرد این نوع شیر آلات در واقع برای تنظیم و کنترل جریان مایعات است. در این زمینه انواع گوناگونی از شیر آلات خانگی و صنعتی وجود دارد که در بخش های مختلف اتصالات در ارتباط با مایعات نصب می شود و کارکردهای متفاوتی دارد. قیمت شیر آلات برنجی تحت تاثیر مرغوبیت و کیفیت، سایز و برند و سایر مشخصات فنی آن متغیر است. البته در این میان با توجه به تعدد تولید کننده ها و برندهای متفاوت باید به گارانتی و خدمات پس از فروش توجه ویژه داشت.

انواع اتصالات و شیر آلات برنجی با توجه به انعطاف ویژه ای که دارند و سایر ویژگی هایی که آن ها را از سایر محصولات متمایز می کند می توان گفت بهترین انتخاب شما در جهت استفاده از این محصول می باشند پس بهتر است در انتخاب خود دقت بیشتری در گزیدن انواع شیر آلات داشته باشید. تا دچار ضرر و زیان نگردید.

قیمت شیر برنجی

شیرهای برنجی از جمله محصولاتی می باشند، که استفاده بهینه از آن ها افزایش بسیاری یافته است، برای تعیین قیمت این محصولات همان طوری که در بالا گفته شد، عوامل بسیاری در تعیین کیفیت آن ها موثر است و کیفیت یکی از موارد متعددی می باشد که می تواند بر سایر موارد نیز اثر گذار باشد. عوامل دیگر می تواند مانند مواد اولیه به کار برده شده در آن ها باشد.

خرید شیر برنجی

برای خرید انواع شیر برنجی باید حتما با استفاده از سایت ما اقدام به تهیه این شیر ها نمایید، از آنجایی که ما سال ها تجربه فعالیت در زمینه عرضه انواع شیرآلات داریم، می توانیم بهترین نوع این محصولات را در اختیار شما قرار دهیم. می توانید در روزهای کاری و ساعات کاری با ما تماس بگیرید، تا آخرین اخبار را از این محصولات با شما در میان بگذاریم.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما