اتصالات پیچی ( رزوه‌ای ) پلی‌اتیلن چیست و راهنمای نصب آن ها

اتصالات پلی اتیلن پیچی

یکی از وسایل پرکاربرد صنعتی اتصالات پیچی رزوه‌ای است، معمولا این اتصالات از جنس پلی‌اتیلن هستند و از انواع اتصالات پلی اتیلن محسوب می‌شوند. در این مقاله قصد داریم با این نوع از اتصالات و نحوه نصب و قیمت اتصالات پیچی پلی‌اتیلن آشنا شویم.

اتصالات پیچی (رزوه‌ای) پلی‌اتیلن چیست؟

این اتصالات در واقع به اتصالاتی گفته می شود که بدون نیاز به جوش و با استفاده از مادگی لوله‌ها را به یکدیگر وصل می‌کنند. از این نوع اتصالات عموما در تاسیسات آبرسانی و آبیاری زمینهای کشاورزی و باغات مورد استفاده قرار می‌گیرند به همین دلیل در سیستم‌های آبیاری به شکل وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اتصالات پلی اتیلنی پیچی در بیشتر موارد، در سیستم‌های لوله کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این سیستم‌ها از این نوع از اتصالات برای انطباق با اندازه‌های مختلف و یا برای تنظیم نمودن و اندازه گیری کردن جریان سیال استفاده می‌شود. نکته‌ای که لازم است به آن اشاره شود این است که اتصالات پیچی پلی اتیلنی خود دارای اشکال مختلفی هستند و به صورت‌های مختلف نری و مادگی و … در بازار وجود دارند.

همان‌طور که می‌دانید اتصالات پیچی از جنس پلی اتیلن سخت به وجود آمده‌اند بنابراین این دسته از اتصالات قابلیت کاربرد در فشارهای بسیار بالا را دارند. از جمله اتصالات پیچی می‌توان به سه راه مساوی، سه راه نر و سه راه ماده اشاره کرد. هم‌چنین این دسته از اتصالات شامل زانو مساوی، زانو نر، زانو ماده و.. نیز هستند. از اتصالات پیچی پلی اتیلنی به طور معمول در پروژه‌های انتقال آب، آبرسانی و کشاورزی استفاده می‌شود.

اتصالات رزوه ایاتصالات رزوه‌ای چگونه تولید می شوند؟

این اتصالات به صورت تزریقی و از جنس پلی‌اتیلن تولید می‌شوند. از آنجایی که امکان استفاده از مواد اولیه نامرغوب در تهیه این اتصالات وجود دارد بهتر است برای خرید اتصالات رزوه‌ای پلی‌اتیلن یک برند مشهور و با سابقه را انتخاب کنید.

ویژگی‌های اتصالات پیچی پلی‌اتیلن

این اتصالات لوله ای می‌توانند تا فشار 10 اتمسفر و متناسب با استانداردهای معتبر جهانی تولید میشوند، اتصالات پیچی پلی‌اتیلن از مواد اولیه مرغوب و با گرید PE80 ,PE 100 و در سایزهای متنوع 25، 32، 40، 50، 63، 75، 90، 110 و 125 و در شکل های مختلفی از جمه تبدیل، زانویی، سه‌راهی، درپوش و رابطه تولید می‌شوند.

کاربرد اتصالات پیچی رزوه‌ای

اتصالات پیچی برای انواع لوله‌های ساخته شده از چنس پلی‌اتیلن قابل استفاده هستند، این نوع لوله ها با قطر خارجی 20 الی 125 میلیمتر معمولا در شبکه‌های توزیع آب کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به ویژه در سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی کاربرد این نوع اتصالات بیشتر است.

استفاده از اتصالات پیچی پلی‌اتیلن چه مزایایی دارد

– استفاده از این اتصالات با سرعت زیادی صورت میگیرد

– برای اتصال نیز به دستگاه جوش پلی‌اتیلن نیاز نیست

– در صورت آسیب دیدن به سرعت و سادگی قابل تعویض هستند

– برای اتصال همانند اتصالات جوشی نیازی به گرم کردن و دستگاه‌های مخصوص ندارند.

– در صورت تهیه اتصالات استاندارد و نصب صحیح دچار نشت نمی شوند.

– یکبار مصرف نیستند و می توان آنها را بارها مورد استفاده قرار داد.

اتصالات پلی‌اتیلن از چه قطعاتی تشکیل می‌شود؟

این اتصالات معمولا از پنج قسمت اصلی تشکیل می‌شوند که شامل بدنه، سرپیچ، اسپیلیت، بوشینگ و ارینگ است.

راهنمای نصب اتصالات پلی‌اتیلن

اتصالات پیچی پلی‌اتیلن شامل بدنه، سرپیچ، اسپلیت رینگ، بوشینگ، اورینگ است که ترتیب بستن این موارد بسیار مهم است. روش صحیح بستن این قطعات به این شکل است:
– در اولین گام اتصال را از هم باز کنید، اسپیلیت رینگ (قطعه سفید رنگ نگهدارنده) را کاملا جدا کنید و سپس سرپیچ و بوشینگ و اورینگ را روی لوله قرار دهید. بهتر است سر لوله‌هایی که می‌خواهید به هم وصل کنید را  کاملا با سوهان صاف کرده و سپس پلیسه‌ها را پاک کنید

– اکنون لوله را با فشار کمی به  داخل سمت دیگر اتصال وارد کنید تا به انتهای محل استقرار (قسمتی که به شکل لبه دار ساخته شده است) برسد. سپس اورینگ و بوشینگ را به سمت جلو فشاردهید تا داخل بدنه اتصال قرار گیرد.

– مهره را نزدیک قسمت رزوه شده بیاورید و تلاش کنید تا  با یک آچار مناسب انتهای رزوه‌ها را کاملا سفت کنید.

– مهره را باز کنید و از قسمت‌های دیگر اتصال دور کنید.

– حلقه سفید رنگ موجود را مانند باز کرده و دور لوله قرار دهید و به قطعه نزدیک کنید.

– در این مرحله اتصال برای بستن و سفت کردن نهایی آماده شده است.

– مهره را به کمک آچار اتصالات مناسب ببندید و تا جایی که در نظر دارید سفت کنید. توجه داشته باشید که ممکن است قسمت‌های انتهایی رزوه به سختی بسته می‌شود و آچار مناسب می‌تواند شکل ظاهری و پره‌های روی آن حفظ کرده و اجازه ندهد که خراب شود.

نکات مهم نصب اتصالات پلی‌اتیلن

برای نصب بی عیب و نقص این اتصالات بهتر است که قبل از اقدام به نصب انتهای لوله مورد نظر را به خوبی تمیز کنید  و سپس قطعات اتصال پلی‌اتیلن را به تریب روی لوله نصب کرده و محکم کنید، قبل از این که اتصال را محکم ببندید باید از جا رفتن تمام قطعات اطمینان حاصل کنید ضمن این که توصیه می شود از آچاری استفاده کنید که طول دسته آن بیش از 46 سانتیمتر نباشد. اگر می‌خواهید کار بی عیب و نقصی انجام دهید بهتر است از نوار تفلون برای آب بندی استفاده کنید. یک نکته بسیار مهم وجود دارد، برای استفاده از این اتصالات پلی‌اتیلن آنها را در لوله‌های آب داغ مورد استفاده قرار ندهید.

انواع اتصالات پیچی رزوه‌ای پلی‌اتیلن

همانطور که اشاره کردیم این اتصالات دارای انواع مختلفی هستن که شامل موارد زیر می شود:

– زانو مساوی

– زانو نر

– سه راه تبدیل

– سه راه ماده

– سه راه نر

– سه راه مساوی

– کمربند

– مغزی

– اتصال فلنج دار پلی‌اتیلن

– اتصال ماده پلی‌اتیلن پیچی

– اتصال نر

– درپوش انتهایی

– رابط تبدیلی

– رابط

– زانو ماده

کلام آخر

با اتصالات پیچی یا رزوه‌ای پلی‌اتیلن به خوبی آشنا شدید، قیمت اتصالات پیچی پلی‌اتیلن بر اساس برند، مواد اولیه به کار رفته و کاربردی که دارند متفاوت است برای اطلاع از قیمت‌ها و خرید عمده اتصالات پیچی پلی اتیلن با شماره ۰۹۱۲۵۱۰۴۷۶۰  تماس بگیرید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما